Math Courses: winter 2021-22

Course Section Time Instructor TAs              Room Days
105-6 First-Year Seminar  
51 11:00 am Getzler Lunt 101 MWF
202-0 Finite Mathematics  
81 2:00 pm McAfee Tech L160 MWF
81 2:00 pm Karapetyan, Alexander Lunt 104 TH
218-1 Single-Variable Calculus with Precalculus  
81 2:00 pm Bentsen 2122 Sheridan Rm 250 MWF
81A 2:00 pm Chen, Zhenyi Lunt 105 T
81B 2:00 pm Darrell, Micah Lunt 107 T
218-2 Single-Variable Calculus with Precalculus  
81 2:00 pm Korb Locy 111 MWF
81A 2:00 pm Mallory, Daniel Tech M152 T
220-1 Single-Variable Differential Calculus  
41 10:00 am Korb Frances Searle 1441 MWF
51 11:00 am Yuan Lunt 105 MWF
61 12:00 pm Yuan Lunt 105 MWF
931 9:00 am Jiang, Jiahan Willard B72 TH
932 9:00 am Wang, Rosalind 560 Lincoln St Rm 101A TH
971 1:00 pm Suhendra, Richard Tech M177 TH
972 1:00 pm Chen, Zhenyi Tech F281 TH
981 2:00 pm Jiang, Jiahan Lunt 107 TH
982 2:00 pm Suhendra, Richard Tech L170 TH
220-2 Single-Variable Integral Calculus  
21 8:00 am Stibitz Tech L251 MWF
31/33 9:00 am Avni Frances Searle 2107 MWF
41/43 10:00 am Glazer Harris L07 MWF
51 11:00 am Glazer Kresge Cent. Hall, 2-380 Kaplan MWF
53 11:00 am Pastrana Tech L251 MWF
55 11:00 am Karabas Tech A110 MWF
61 12:00 pm Pastrana Tech L251 MWF
71 1:00 pm Hendel Lunt 105 MWF
81 2:00 pm Hendel Lunt 105 MWF
921 8:00 am Wu, Kevin Shepard Hall B05 T
923 8:00 am Khan, Mayed 560 Lincoln St 101A T
931 9:00 am Kalghatgi, Akhil Shepard Hall B05 T
932 9:00 am Karapetyan, Alexander 560 Lincoln St 101A T
933 9:00 am Won, Junho Lunt 107 T
941 10:00 am Won, Junho Lunt 107 T
942 10:00 am Shah, Mili Lunt 105 T
943 10:00 am Zang, Jiaqi Tech L160 T
951 11:00 am Khan, Mayed Frances Searle 2370 T
952 11:00 am Zang, Jiaqi Frances Searle 2107 T
953 11:00 am Chian, Samuel Tech LG66 T
961 12:00 pm Nafcha, Elchanan Lunt 105 T
962 12:00 pm Mallory, Daniel Locy 318 T
971 1:00 pm Nafcha, Elchanan Lunt 107 T
972 1:00 pm Chian, Samuel Tech M177 T
226-0 Sequences and Series  
81 2:00 pm Stibitz 555 Clark B03 MWF
81 2:00 pm Hupp, Erik Tech M164 T
228-1 Multivariable Differential Calculus for Engineering  
41 10:00 am J. Liu University Hall 121 MWF
51 11:00 am J. Liu University Hall 121 MWF
71 1:00 pm Dong Frances Searle 2407 MWF
931/932 9:00 am Luo, Daniel 560 Lincoln St 101B TH
951 11:00 am Chepuri, Ravi Lunt 105 TH
971 1:00 pm Fonseca, Diogo Tech M128 TH
228-2 Multivariable Integral Calculus for Engineering  
37 9:00 am Shirman 2122 Sheridan Rd Rm 250 MWF
37A 9:00 am Lunt 107 TH
37B 9:00 am Lunt 104 TH
47 10:00 am Shirman 2122 Sheridan Rd Rm 250 MWF
47A 10:00 am Parkes 223 TH
47B 10:00 am Locy 111 TH
67 12:00 pm Vlahovska 2122 Sheridan Rd Rm 250 MWF
67A 12:00 pm Annenberg G32 TH
67B 12:00 pm Fisk 114 TH
77 1:00 pm Augustson 2122 Sheridan Rd Rm 250 MWF
77A 1:00 pm Tech L160 TH
77B 1:00 pm Lunt 104 TH
230-1 Multivariable Differential Calculus  
41 10:00 am Bentsen Pancoe Building Abbott Aud MWF
51 11:00 am Cuzzocreo Tech M152 MWF
61 12:00 pm Cuzzocreo Tech M152 MWF
931 9:00 am Kash, Kirsten Shepard Hall B05 TH
932 9:00 am Hu, Yuxuan Lunt 105 TH
951 11:00 am Hinchberger, Andrew Locy 318 TH
952 11:00 am Fonseca, Diogo Tech L170 TH
971 1:00 pm Hu, Yuxuan Lunt 107 TH
230-2 Multivariable Integral Calculus  
41 10:00 am Alongi Locy 111 MWF
41A 10:00 am Zhou, Yuxin Tech L221 TH
41B 10:00 am Wang, Kai-Hsiang Lunt 103 TH
51 11:00 am Alongi Locy 111 MWF
51A 11:00 am Major, Benjamin Lunt 104 TH
51B 11:00 am Wang, Kai-Hsiang Lunt 103 TH
240-0 Linear Algebra  
51 11:00 am Greicius Tech M164 MWF
51A 11:00 am Edward, Deirdre Lunt 107 TH
61 12:00 pm Brown Lunt 107 MWF
61A 12:00 pm Edward, Deirdre Lunt 105 TH
281-2 Accelerated Mathematics for ISP: First Year  
51 11:00 am CaƱez ISP Rm 203, 616 Noyes St MTWF
51 11:00 am Casey, Kyle ISP Rm 203, 616 Noyes St TH
285-2 Accelerated Mathematics for MMSS: First Year  
61 12:00 pm Geske Tech LG66 MWF
61 12:00 pm Fletcher, Daniel Parkes 214 T
290-2 MENU: Linear Algebra and Multivariable Calculus  
41 10:00 am Nakade Tech A110 MWF
41 10:00 am Kivimae, Pax Lunt 107 TH
61 12:00 pm Weng Tech M177 MWF
61 12:00 pm Zhou, Yuxin Tech L221 TH
291-2 MENU: Accelerated Linear Algebra and Multivariable Calculus  
61 12:00 pm Peterson Tech MG28 MWF
61 12:00 pm Geis, Michael Lunt 104 TH
300-0 Foundations of Higher Mathematics  
41 10:00 am Karabas Tech MG28 MWF
41A 10:00 am Liu, Wanxing Lunt 104 T
61 12:00 pm CANCELED MWF
61A 12:00 pm CANCELED T
306-0 Combinatorics and Discrete Mathematics  
61 12:00 pm McAfee Tech L221 MWF
61 12:00 pm Rabinowitz, Abraham Locy 301 T
310-2 Probability and Stochastic Processes  
31 9:00 am Burns Lunt 104 MWF
31 9:00 am Burghardt, Viktor Lunt 104 T
51 11:00 am Burns Lunt 104 MWF
51 11:00 am Fletcher, Daniel Lunt 104 T
320-2 Real Analysis  
71 1:00 pm Peterson Tech M164 MWF
71 1:00 pm Lam, Hy Tech M152 T
321-2 MENU: Real Analysis  
71 1:00 pm Auffinger Frances Searle 1421 MWF
71 1:00 pm Liu, Wanxing Lunt 105 T
330-2 Abstract Algebra  
41 10:00 am Weng Tech LG66 MWF
41 10:00 am Hupp, Erik Lunt 105 TH
331-2 MENU: Abstract Algebra  
41 10:00 am Khayutin Lunt 104 MWF
41 10:00 am Darrell, Micah Lunt 104 TH
334-0 Linear Algebra: Second Course  
81 2:00 pm Schrader Tech L221 MWF
81A 2:00 pm Kivimae, Pax Lunt 105 TH
336-1 Introduction to the Theory of Numbers  
61 12:00 pm Riggenbach Frances Searle 2407 MWF
61 12:00 pm Zhou, Benjamin Lunt 107 T
344-1 Introduction to Topology  
81 2:00 pm Geske Lunt 104 MWF
81 2:00 pm Snegirov, Stephan Lunt 104 T
360-2 MENU: Applied Analysis  
71 1:00 pm Kushnirsky Tech LG72 MWF
71 1:00 pm Lohr, Nicholas Lunt 103 TH
366-1 Mathematical Models in Finance  
41 10:00 am Porod Lunt 105 MWF
41 10:00 am Zhou, Benjamin Tech L150 T
368-0 Introduction to Optimization  
31 9:00 am Nakade Tech MG28 MWF
31 9:00 am Rabinowitz, Abraham Lunt 105 T
382-0 Complex Analysis and Group Theory for ISP  
61 12:00 pm Getzler Lunt 104 MWF
61 12:00 pm Lohr, Nicholas Tech L221 T
386-1 Econometrics for MMSS  
81 2:00 pm Auerbach 555 Clark B01 MWF
395-0 Undergraduate Seminar  
91 3:00 pm Kushnirsky Lunt 101 MWF
410-2 Analysis  
71 1:00 pm Zelditch Lunt 104 MWF
71 NOTIME Geis, Michael
430-2 Dynamical Systems  
71 1:00 pm Xia Lunt 103 MWF
440-2 Geometry/Topology  
41 10:00 am Antieau Lunt 101 MWF
41 NOTIME Casey, Kyle
445-1 Differential Geometry  
61 12:00 pm Naber Lunt 103 MWF
450-2 Probability Theory and Stochastic Analysis  
81 2:00 pm Hsu Lunt 103 MWF
81 NOTIME Lam, Hy
470-2 Algebra  
61 12:00 pm Avni Lunt 101 MWF
61 NOTIME Snegirov, Stephan
478-0 Representation Theory  
41 10:00 am Schrader Lunt 103 MWF
482-1 Algebraic Number Theory  
71 1:00 pm Le Hung Lunt 101 MWF
483-2 Algebraic Geometry  
81 2:00 pm Y. Liu Lunt 101 MWF
514-2 Topics in Geometry  
91 3:00 pm Naber Lunt 104 MWF